Marian Võsumets
Reklaam

Videoreklaami olevik ja tulevik

Videoreklaami produtsendina küsitakse minult sageli, kuidas mu tööprotsess välja näeb. Mida on tarvis edukaks videoreklaamiks, et anda edasi firma või brändi sõnum, toode, olemus ja see ultrapotentsiaalne vibe, mis peaks lõikama läbi kogu ülejäänud mürast? Toon allpool välja mõned vähemteada faktid, mis võivad üllatada.

1. Vaatajale jääb videost meelde ca 95% sõnumist.

Võrreldes 10%-ga tekstipõhisest reklaamist. Video formaat võimaldab loojutustamist kõige paremini, saavutades sellega ainuüksi sotsiaalmeedias suurema engagement’i ulatuse. Olenemate sellest, kas oled alles oma brändi kujundamas või juba olemasolevat müüki edendamas. Visuaali ja emotsiooni kokkupuutepunkti on võimatu alahinnata.

2. Tehisintellekti (AI) lahendused on muutmas ja üle võtmas montaaži.

AI-tarkvara tööriistad dikteerivad montaažilahenduste kiirust ja stiili. Mõelgem näiteks Instagram reeli peale, ja sarnaseid lahendusi pakkuvatele äppidele, kus klippide ja fotode sissesöötmine annab sekunditega valmis vorbitud karusselli, kus pilt liigub ja muusika mängib. Ilma igasuguse suhtlemiseta monteerijaga, kes antud juhul ei olegi inimene, vaid eelprogrammeeritud süsteem. Automaatselt genereeritavad videolahendused kiirendavad montaažiprotsessi kuni 50%, valivad välja parimad klipid, zuumivad sisse seal, kus vaja ja viskavad välja kohad, mis ei tundu atraktiivsed või pilkupüüdvad. Produtsentidel võimaldab see keskenduda rohkem loomingulise visuaali tootmisele ja vähem manuaalsetele ülesannetele, võimaldades uut kokkuhoiukohta monteerija arvelt.

3. Muusikavalik on oluline!

Soundtrack ei ole niisama tore dekoratsioon. Muusika on ülioluline andmaks edasi emotsiooni, tonaalsust ja suunama inimest tegema soovitud (ostu)liigutust impulsi ajel. Hästi valitud audio vajutab inimese alateadvuses õigetele nuppudele, eriti kui seda toetab oskuslik sisu ja sõnum, mõjutades tervelt 30% ostuotsusest. Järelproduktsioonis on muusikavalik võtmetähtsusega, mõnel korral on muusika teada juba enne produktsiooni minekut, seega ehitame näiteks kogu videolahenduse kliendi või režissööri poolt valitud muusika ümber.

4. Detailide olulisus – katteplaanid ehk b-roll.

Lisamaterjal ehk b-roll on viimaks see, mis paneb ühe võimsa reklaamvideo elama või tõmbab sellele vee peale. Mis hetkel näeme me millist detaili? Miks? Mida see lisab? Ent ka siin on omad nõksud. Kui sõnum räägib banaanidest, pole mõtet terves videos ainult banaane näidata. Sedasi töötasime 5-10 aastat tagasi, kui videoformaat oli reklaamis algelisem ja uuem nähtus kui täna. Täna saab inimene (tulevane klient) aru juba alguses, et jutt käib teatud brändist ja ta ootab reklaamis uudsust, mitte sõnumi korrutamist visuaalis. Kui jutt käib banaanidest, näidake mulle elustiili, mida nende banaanide ostja elab, näidake tema riietust, tema hoiakut, tema ümbruskonda. Alles siis ma otsustan, kas soovin selle inimese moodi olla ja teie banaane osta.

5. Lühem on parem!

Pole uudis, et tänasel digiajastul on inimeste tähelepanu niivõrd kaootiline, et selle kinnipüüdmine on kunst omaette. Mis on teie video konks? Millega me vaatajast kinni haarame? On see mõni vastuoluline statement? Üleskutse? Kuulus nägu? Ootamatu kombinatsioon visuaalist, helist ja lisatud animatsioonist? Videod, mille pikkus on alla 60 sekundi, äärmisel juhul alla 2 minuti, saavad sotsiaalmeedias enim tähelepanu. Selle tõttu ongi näiteks Instagram reeli maksimaalne pikkus 90 sekundit, sellest pikemad reelid ei kajastu enam inimeste discovery lehel orgaaniliselt ja võivad infomüras sootuks ära kaduda ja saada vaid paarsada vaatamist juba olemasolevatelt klientidelt. See on halb reach, juhul kui eesmärk on meelitada uusi kliente ja jälgijaid. Tänapäeval arvestame produktsioonis video pikkusega juba enne produktsiooni minekut, mitte ei hakka järelproduktsioonis mõtlema, mida välja jätta. 

6. 4K on uus standard.

Olgugi, et HD on jätkuvalt kasutusel, liigub üha rohkem platvorme 4K suunas. Miks? Et pidada sammu üha suureneva nõudlusega erinevate sisuformaatide järele. Ühte videot peaks ideaalis saama lõigata igasugustes suurustes – laiekraanis, vertikaalis, ruudus jne. Mida teha, kui salvestuskvaliteet seda ei võimalda? Automaatselt tähendab see vähesemat formaatide arvu või kehvemat kvaliteeti, mida tuleb hakata kompenseerima animatsiooni või lisavisuaalidega, mis ei pruugi alati esialgselt soovitud tulemusega klappida.

Need on vaid mõned näited, kuidas videreklaam ja selle tootmine on jätkuvas muutumises, võimaldades hulga kiiremaid ja mitmekesisemaid lahendusi. Produtsendina on ülimalt põnev olla see keskpunkt kliendi ja loomingulise tiimi vahel, kellel on sageli väga erinevad arusaamad sellest, kuidas videot “peaks” tootma. Reaalsus on aga see, et mida jäigemad on meie veendumused sellest, mis on õige, seda suurem on oht jääda liialt kauaks vanade liistude juurde, kulutades aega, raha, kaotades võimalikke uusi kliente ning muutuda halvimal juhul ebarelevantseks. Uued lahendused ja nõudluse muutumine võivad meile meeldida või mitte, reklaamimaailmas on võti alati olnud kohanemisvõimes ja oskuses positsioneerida end trendide eestvedajaks, mitte järelkäijaks.

Influencer – turundus videoreklaamis

Lisaks klassikalisele klient-videoagentuur partnerlusele sooviksin korra peatuda ka influencer-turundusel, mille mõjud puudutavad ka seda, kuidas agentuurid töötavad ja milliseid lugusid on reklaamis üldse mõtet rääkida. 

Järgnevad stsenaariumid on (reklaami)elust enesest:

  • Lapsevanem selgitamas ketamiini positiivset mõju tervisele.
  • Noor naine Manhattanil otsustamas, et NYC kokteilibaarid ei ole enam talle. Kokteilide asemel soovitab ta hobuse- ja ratsatalle, kus sõpradega aega veeta.
  • Nukuetendus, milles käpiknukud räägivad, kuidas üks neist sattus taastusravile, kuna varastas disainerbutiigist Marc Jacobsi käekoti.

Piisab vaid ühest vaatest Instagrami ja TikToki ning see, mida näeme, on totaalselt pea peale keeratud “kultuur”. Kõik, mida tundsime traditsioonilise ja konventsionaalsena on tsentrifuugis. Pidevas sisuloome pesumasinas, kus võidab see, kes on kõige ootamatum, kõige revolutsioonilisem, kõige ebareaalsem. See on see, mis kütkestab. 

Aasta on 2025, mis tähendab, et oleme tarbijate, loojate, kirjutajate ja produtsentidena näinud kõikvõimalikke reklaame totaalse kurnatuseni. Ostusoovitusi, vähem ja rohkem delikaatseid, kostab ahjust ja rösterist, mis tähendab, et oleme reklaamile juba tegelikult mõnda aega tagasi muutunud immuunseteks. Meid ei huvita enam niivõrd toote omadused, kvaliteet ega garantiid, meid huvitab, kuidas see toode, bränd või teenus sobitub meie elustiili ja isikupäraga. Ja mõistagi me kõik – jah, ka kõige igavamad inimesed, nemad just eriti! – soovime tunda end erilisena. Just see ongi emotsioon ja lubadus, mille poole sõnumis, visuaalis ja montaažis sihtida.  

Näiteks investeeris Londoni loovagentuur WeAreSocial möödunud aastal 17% rohkem influencer-turundusse, kui 2022. aastal. Need on investeeringud, mis ulatuvad miljonitesse naelsterlingitesse, arvestades selle agentuuri kliendibaasi. Üks põhjuseid, mis neil seda võimaldas teha, on influencerite üha professionaalsem video- ja sisukvaliteet, ületades sageli juba väiksemate agentuuride võimekuse huvitavat sisu toota.

Kümne aasta eest võis selline trend tunduda utoopilisena, ent tänapäeval on uus reaalsus see, et sotsiaalmeedia sisuloojad on need, kes avastavad, leiutavad ja dikteerivad trendide suunda. Neid tasub jälgida, neilt õppida, ent mitte üksikuid kopeerida, vaid vaadelda ja analüüsida võimalikult laia hulka erinevad stiile, ja püüda lahti harutada just neid konkse, mis nende sisu atraktiivseks teeb. 

Head katsetamist!

Kaarel Kõre

Võta ühendust

Tule meile külla ja räägi oma soovidest. Meile meeldib olla kaasatud varajasest etapist ja rääkida kaasa ka siis kui idee on alles koorumas. Loodetavasti leiame ühise keele ja saame üheskoos midagi ägedat luua.